4. hafta bilgilendirme

Orman Sınıfının Sevgili Velileri Merhaba;

Barınaklar ve Yerleşim Yerleri temasının 4. haftasını tamamladık ve süreçte neler yaptığımızı sizinle paylaşmak istedim.

-Ulaşmayı hedeflediğimiz ‘Yaşadığımız coğrafi bölge ve kültürümüz barınma şeklimizi etkiler’ anlayışını desteklemek adına ülkelerdeki değişik türdeki barınakları inceledik ve bu barınakları dünya haritasına yerleştirdik.

-Değişik türdeki barınakları inceledik (igloo, Bajauların evleri, Korowailerin evleri..) Bu barınak türleri arasındaki farklar nelerdir ve bu farklılığa sebep olan şey nedir? sorusunu üzerine tartıştık. Sonuçta elde ettiğimiz hipotezlerle iklim, besine yakınlık, coğrafi konum ve kullanılan malzeme farklılıkları maddeleri üzerinde durduk.

– Hayvanların barınakları nelerdir? Nasıl gruplayabiliriz? sorusu üzerine konuştuk ve mağarada, suda,ağaçta,kendi kabuğunda ve toprağın altında yaşayan hayvanlar olarak gruplandırdık. Doğa teması boyunca hayvan barınakları üzerine konuşmuştuk ama buradaki amacımız bunu başlıklar altında gruplamak ve daha sonra grafik diline aktarmaktı. Gruplama yaptıktan sonra oluşturduğumuz grafiklerle hangi grupta daha çok veya az canlı olduğunu karşılaştırdık.

-2. hafta sonunda merak duvarındaki ‘barınaklarla ilgili neyi merak ediyorsun?’sorusuna verdikleri ve bu süreçte başlatacakları bireysel projelerin adımlarını belirledik. Bu merak ettiğin şeyi nereden öğrenebilirsin, kimden destek alabilirsin? sorularından yola çıkarak ilk adımlarımızı şekillendirdik.

Güzel bir hafta sonu geçirmenizi diliyorum.

Sevgilerimle

IMG_5384

 

 

 

 

 

IMG_5358

IMG_5366

IMG_5382

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın