5A Sınıfı Bilişim Teknolojileri Dersi

Yeni eğitim-öğretim yılımızdan herkese merhabalar,

Biz 5A sınıfı ile yılın ilk dersinde geçtiğimiz yıl öğrendiğimiz bilgileri tekrarlayarak başladık. Tatilde gittiğimiz yerleri düşündük ve bunu küçük posterler hazırlayarak anlattık. Posterlerimizi Office programlarından Word üzerinde hazırladık. Gittiğimiz şehirlerde gezdiğimiz yerlerden görülmesi gereken yerleri seçtik fotoğraflarıyla birlikte arkadaşlarımıza önerdik. En ünlü yemeğini araştırdık,bu yemeği yediysek kısaca anlattık. Posterlerimizi sınıfta ekrana yansıtarak arkadaşlarımıza sunduk. Böylelikle geçen yıl öğrendiğimiz MS Office Word programını tekrar etmiş olduk.

Bir sonraki dersimizde de Bilişim, Teknoloji,Bilgi ve İletişim Teknolojileri gibi kavramların tanımını öğrenmek adına bir etkinlik yaptık. Bu etkinlik karışık bir şekilde kesilmiş kelimelerin birleştirilerek aranan kavramın tanımını oluşturma amacını taşıyordu. 2’şer kişilik gruplar halinde kelimeleri birleştirip anlamlı bir cümle oluşturduktan sonra bunu kağıtlara yapıştırdık ve tahtada arkadaşlarımıza bunu bir ritim oluşturarak anlattık. Teorik bilgileri böylelikle eğlenceli bir şekilde öğrenmiş olduk.

IMG_3163 IMG_3162 IMG_3068
IMG_3067 IMG_3066

Bir sonraki dersimizde geçmişten günümüze teknolojinin yolculuğunu düşündük. Öncelikle eski teknolojik aletlere örnek verdik. Telgraf,eski fotoğraf makinesi vb. cevaplar çıktı. Ardından kısa bir video ile teknolojinin günümüze kadar olan gelişimini izledik. Eski tekerlekler,eski bilgisayarlar oldukça dikkatimizi çekti. Günümüzdeki teknolojik aletleri düşünerek, teknolojinin insan hayatını kolaylaştırdığı kanısına vardık.

İlerleyen haftalarda görüşmek üzere…