Eğlence Sınıfı Bilişim Teknolojileri Dersi

Yeni eğitim-öğretim yılımızdan herkese merhabalar,

Biz Eğlence sınıfı ile yılın ilk dersinde geçtiğimiz yıl öğrendiğimiz bilgileri tekrarlayarak başladık. Tatilde gittiğimiz yerleri düşündük ve bunu küçük posterler hazırlayarak anlattık. Posterlerimizi Office programlarından Word üzerinde hazırladık. Gittiğimiz şehirlerde gezdiğimiz yerlerden görülmesi gereken yerleri seçtik fotoğraflarıyla birlikte arkadaşlarımıza önerdik. Örneğin o şehrin en ünlü yemeğini araştırdık,bu yemeği yediysek kısaca anlattık. Posterlerimizi sınıfta ekrana yansıtarak arkadaşlarımıza sunduk. Böylelikle geçen yıl öğrendiğimiz MS Office Word programını tekrar etmiş olduk.

IMG_3006 IMG_3007
IMG_3009 IMG_3011 IMG_3012

Bir sonraki dersimizde de Bilişim, Teknoloji, Bilgi ve İletişim Teknolojileri gibi kavramların tanımını öğrenmek adına bir etkinlik yaptık. Bu etkinlik karışık bir şekilde kesilmiş kelimelerin birleştirilerek aranan kavramın tanımını oluşturma amacını taşıyordu. 2’şer kişilik gruplar halinde kelimeleri birleştirip anlamlı bir cümle oluşturduktan sonra bunu kağıtlara yapıştırdık ve tahtada arkadaşlarımıza bunu bir ritim oluşturarak anlattık. Teorik bilgileri böylelikle eğlenceli bir şekilde öğrenmiş olduk.

IMG_3131 IMG_3132 IMG_3133 IMG_3134 IMG_3135 IMG_3136 IMG_3138 IMG_3140 IMG_3141

Bir sonraki dersimizde geçmişten günümüze teknolojinin yolculuğunu düşündük. Öncelikle eski teknolojik aletlere örnek verdik. Telgraf,eski fotoğraf makinesi vb. cevaplar çıktı. Ardından kısa bir video ile teknolojinin günümüze kadar olan gelişimini izledik. Eski tekerlekler,eski bilgisayarlar oldukça dikkatimizi çekti. Günümüzdeki teknolojik aletleri düşünerek, teknolojinin insan hayatını kolaylaştırdığı kanısına vardık.

 

İlerleyen haftalarda görüşmek üzere…