Yıldızlar Sınıfı Bilişim Teknolojileri Dersi

Yeni eğitim-öğretim yılımızdan herkese merhabalar,

Biz Yıldızlar sınıfı ile yılın ilk dersinde geçtiğimiz yıl öğrendiğimiz bilgileri tekrarlayarak başladık. Tatilde gittiğimiz yerleri düşündük ve bunu küçük posterler hazırlayarak anlattık. Posterlerimizi Office programlarından Word üzerinde hazırladık. Gittiğimiz şehirlerde gezdiğimiz yerlerden görülmesi gereken yerleri seçtik fotoğraflarıyla birlikte arkadaşlarımıza önerdik. En ünlü yemeğini araştırdık,bu yemeği yediysek kısaca anlattık. Posterlerimizi sınıfta ekrana yansıtarak arkadaşlarımıza sunduk. Böylelikle geçen yıl öğrendiğimiz MS Office Word programını tekrar etmiş olduk.

 

Bir sonraki dersimizde geçmişten günümüze teknolojinin yolculuğunu düşündük. Öncelikle eski teknolojik aletlere örnek verdik. Telgraf,eski fotoğraf makinesi vb. cevaplar çıktı. Ardından kısa bir video ile teknolojinin günümüze kadar olan gelişimini izledik. Eski tekerlekler,eski bilgisayarlar oldukça dikkatimizi çekti. Teknolojik aletleri düşünerek, teknolojinin insan hayatını kolaylaştırdığını kanısına vardık.  Her öğrenci merak ettiği eski bir teknolojik aleti seçerek araştırmaya başladı. Eski hesap makineleri, cep telefonları vb. Bu araştırmalarını evde de devam ettirdiler. Bir sonraki ders bunlar üzerine konuştuk ve araştırmalarımızı kağıt üzerinde anlatarak sınıf panomuza astık.

2.haftanın ilk dersine grup çalışması ile başladık. 3’er kişilik gruplar oluşturup sadece kağıt ve bant kullanarak sağlam bir kule oluşturmaya çalıştık. Her gruba eşit sayıda kağıt ve birer tane bant vererek etkinliği tamamlamaları istendi. Bu etkinlikteki amacımız grup üyeleri birbirleri ile konuşarak doğru strateji oluşturmalarıydı. Grup üyeleri ortak bir karar verilip kule oluşturdurlar.

IMG_3185 IMG_3187 IMG_3186
IMG_3184 IMG_3182 IMG_3181

Bilişim kelimesinin hangi kelimelerden oluştuğunu, bilgi, iletişim ve teknoloji kavramlarının ne anlama geldiğini konuştuk. Bilgisayarın hangi dili kullandığına kısaca değindik. Aslında yaptığımız tüm işlemlerin bilgisayarda 0 ve 1 olarak işlendiğini öğrendik. Bu konuyu pekiştirmek adına ismimizi Binary Kod sisteminde kodladığımız bir etkinlik yaptık. Ve bu etkinliği tamamlayıp sınıf panomuza astık.

IMG_3229 IMG_3230 IMG_3231

İlerleyen haftalarda görüşmek üzere…