MİNİK YUNUSLAR SINIFI(3-14 ŞUBAT)

SEVGİLİ MİNİK YUNUSLAR SINIFI VELİLERİ MERHABA

Geçmişten günümüze dünya sürekli değişkenlik göstermekte ve insanlık için hep yeni tecrübeler ortaya çıkmaktadır. İnsanlık ta bu süreçte sürekli bir şeyleri deneyimleyerek tecrübe ediniyor. Bu şekilde insanın deneyimlediği her şey kendi kişisel tarihini oluşturmasında yön veriyor.

Biz de Minik Yunuslar sınıfı olarak 3. çeyrekte ”kişisel tarihimiz deneyimlerimiz sayesinde gelişir” temel cümlesi üzerine çalışmalar yapmaya başladık. Kişisel tarihimizi oluşturmada ailenin ve çevrenin etkileri çok fazla. Biz de insanlık için önemli çalışmalar yapmış bilim insanı,yazar,oyuncu,sporcu vb gruplardaki kişilerin hayatlarını örnek aldık. Bu insanların hayatlarını araştırıp sınıfta arkadaşlarımıza sunduk ve kişisel tarihimizin nasıl oluştuğu ailenin ve çevrenin bizim üzerimizdeki etkileri üzerine tartıştık.

—————————————————————————————————————————————

  1. Dönem Sanat Atölyesinden herkese merhaba, 
  1. sınıf 3. çeyrek temel cümlesi: 

“Kişisel tarihimiz deneyimlerimiz sayesinde gelişir.” 

Sanat atölyesi olarak bu temel cümleye, 

  • Soyağacı kitap tasarımı 
  • Aile albümü tasarımı 
  • Çerçeve tasarımı/Seramik kilinden modelleme 

yaparak cevap bulmaya çalışacağız. 

Bunun yanı sıra ise, sanat tarihinin başat isimlerinden aile kavramını resimlerinde kullanan sanatçılar ile tanışacağız. 

Bu isimleri ise şu şekilde belirledik; 

  • Ressam James McNeil Whistler 
  • Ressam Jan Van Eyck 
  • Grant Wood 

Belirlenen üç sanatçının sanat eserleri, sanata bakışları ve biyografileri hakkında bilgi sahibi olacağız. 

Bunun yanı sıra ise, ders akışının dışında remidaki malzemelerle özgün tasarım yapacakları zamanları olacak. 

  1. çeyrek sanat gezisi olarak YapıKredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi “Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos” sergisini ziyaret edeceğiz. 

Müzik dersinden merhaba,

3. çeyreğe haftanın sanatçısı ”Vivaldi” ve ”Kitaro” yu tanıdık, bestelerini dinledik. 3. vuruşluk notayı öğrendik. Kitabımızdan 9. sayfadaki çalışmayı yaptık.

Herkese sevgiler…

 

3.çeyrek dönem Bilişim Teknolojileri dersinden  merhabalar,

Minik Yunuslar olarak Bilişim Teknolojileri dersine güzel bir başlangıç yaptık. Klavye tuşlarının görevlerini öğrenerek başladığımız dersimize kavramsal planlama kapsamında hazırladığımız etkinliklerle devam ediyoruz. “Kişisel tarihimiz deneyimlerimiz sayesinde gelişir.” Temel cümlemizden yola  çıkarak geçmişten günümüze teknolojinin gelişimini konuştuk. Görsellerle desteklenmiş bir animasyon video ile de konumuzu pekiştirdik. Bir sonraki etkinlik için ise hayal gücümüzü kullanmamız gerekiyordu. 500 yıl öncesinde yaşadığımızı düşünerek Paint programında eskiden kullanılan(hayal ürünü olabilir) yazı yazma aletini çizdik. Çizdiğimiz bu aletin özelliklerini de kısaca yazdık. İlerleyen haftalarda da günümüz yazı yazma aletlerini resmedeceğiz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Enlish Language
Hello!
We started the quarter with a topic that all the students love: Food! We designed a restaurant in the classroom and prepared a menu. Then the students worked in pairs and roleplayed like a waiter and customer by using “Would you like?”
I divide the class into two teams and one student from each team chose a card and act the words that are about cooking. Then we set up a television channel in the classroom and the students gave recipe of their favourite food.
We will go on studying bacterias next week and grow some bacteria! So, please be ready!
Love…

Ms. Sinem